پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > هزینه های جاری یک هواپیما


  چاپ        ارسال به دوست

هزینه های جاری یک هواپیما

هر هواپیما برای پرواز همواره مستلزم هزینه هایی از قبیل خدمه پرواز ، هزینه فرود ، ناوبری ، سوخت ، نگهداری هواپیما ، تعمیر موتور بوده است ، بصورت اجمالی با این هزینه ها آشنا می شویم.

هزینه های جاری یک هواپیما

باید بدانیم برای اینکه یک هواپیما به پرواز در بیاید همواره مستلزم هزینه هایی از قبیل خدمه پرواز ، هزینه فرود ، ناوبری ، سوخت ، نگهداری هواپیما ، تعمیر موتور بوده است که میزان هر کدام از این هزینه ها بصورت نمودار مدور ترسیم شده همچنین بصورت اجمالی با این هزینه ها آشنا می شویم:

هزینه خدمه کابین خلبان(Cockpit Crew): که هزینه های حق موظف خلبانان و کمک خلبانان و مهمانداران یا همان کادر پرواز را شامل می شود.

هزینه فرود(Landing fees):مبلغی است که یک شرکت هواپیمایی برای فرود هواپیما و استفاده از باند پرواز آن به شرکت دارنده‌ فرودگاه می‌پردازد. مبلغ این هزینه مانند دیگر کالاهای اقتصادی از مدل عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و عوامل موثر بر سمت عرضه یا تقاضا موجب تغییرات آن می‌شود. به همین سبب در فرودگاه‌های مختلف جهان بسته به شرایط رقم‌های مختلفی برای آن ثبت شده است. در ایران هزینه فرود هر هواپیما، مستقل از نوع، وزن، تعداد مسافر و زمان فرود برای پروازهای داخلی مبلغ ثابت هفت  هزار تومان و برای پروازهای خارجی مبلغ ۳۵ هزار تومان است.که در رده بندی هزینه های جاری هواپیما کمترین درصد را به خود اختصاص داده است.

هزینه های ناوبری(Navigation charges):این مورد به هزینه های تعلق گرفته به برج مراقبت ها و از این قبیل برای پیدا کردن راه پرواز از یک محل به محل دیگر اشاره می کند.

هزینه های سوخت(Fuel): قرارداد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ، و هزینه مصرف سوخت و مصرف روغن هواپیما را شامل می شود که این مورد بالاترین هزینه هواپیما می باشد.

هزینه های نگهداری هواپیما (Airframe maintenance): قرارداد خرید خدمات از شرکت‌ های دارای مجوز تعمیرات و نگهداری ، که تابعی است از نوع هواپیما، سال ساخت، عمر هواپیما و چرخه پرواز هواپیما و موتور که برابر تقویم ساعات و دوره نشست و برخاست پروازی طی شده و باقی‌مانده به صورت ریز بررسی و به ازای یک ساعت پرواز محاسبه می‌شود. مبنای تحلیل، برنامه تعمیراتی هواپیما یا MPD است که از طرف کارخانه سازنده ارائه می‌شود.

هزینه های نگهداری موتور(Engine maintenance):همانطور که از نامش پیداست هزینه هایی است که صرف تعمیر و نگهداری موتور و رفع نقص آن می شود.


١٤:٤٤ - 1396/11/21    /    شماره : ٣١٧٨١    /    تعداد نمایش : ١٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir