پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > هواپیمای ضد صاعقه ساخته می شود


  چاپ        ارسال به دوست

هواپیمای ضد صاعقه ساخته می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، خلبانان همیشه تمایل دارند از تندبادها دوری کنند، با این وجود تخمین زده می شود هر هواپیمای تجاری سالانه یکبار با رعد و برق برخورد می کند.

 هرچند این آمار چندان هشدار دهنده نیست اما مهندسان دانشگاه MIT با پشتیبانی بوئینگ تصمیم دارند این آمار را بکاهند. برای این منظور آنها تصمیم دارند هواپیماهایی با شارژ الکتریکی بسازند زیرا آنها در برابر رعد و برق مصون تر هستند.

 هنگامیکه یک هواپیمای تجاری بزرگ با رعد و برق مواجه می شود ممکن است نوعی نور و سروصدای زیاد نیز به وجود بیاید اما خسارت کمی ایجاد می شود.

 دلیل این خسارت کم آن است که یک هواپیمای معمولی با بدنه آلومینیومی معمولا در یک چارچوب یا قفس «فارادی» پرواز می کند. این چارچوب یک سیلندر توخالی فلزی است که نسبت به حوزه های الکتریسیته ساکن غیر قابل نفوذ به حساب می آید.

 هنگامیکه یک هواپیما در مجاورت تندباد الکتریکی قرار می گیرد، بدنه آن دارای شارژ الکتریکی و در نتیجه دو قطبی می شود.   یک سوی هواپیما دارای شارژ منفی و دیگری دارای شارژ مثبت می شود.

 هنگامیکه این شارژ به اندازه کافی قدرتمند شود، جریان های قدرتمندی از پلاسما ایجاد می کند. این جریان قدرتمند می تواند مدار میان ابرهای دارای شارژ الکتریکی و زمین را ببندد و در نتیجه رعد و برق به هواپیما برخورد می کند.

به طور معمول این روند خسارتی ایجاد نمی کند اما از آنجا که بدنه هواپیما یک دست نیست و  انواع مختلف آنتن، سیم کشی و ساختارهای دیگر در آن به کار رفته، نمی توان نسبت به احتمال وقوع آن غفلت کرد.

به هرحال محققان MIT معتقدند می توان با ایجاد یک شارژ الکتریکی موقت در هواپیما از این اتفاق اجتناب کرد.

ایجاد شارژ الکتریکی قبل از صاعقه سبب می شود شارژ کلی هواپیما به میزان بحرانی نرسد. برای این منظور می توان مجموعه ای از حسگرهای خودکار و محرک ها را به کار گرفت.

این حسگرها ایجاد هرگونه شارژ الکتریکی را رصد می کنند و محرک ها  شارژ مخالف را به وجود می آورند. قدرت این شارژ  فقط یک لامپ را می تواند روشن کند.

در ادامه محققان این دانشگاه یک مدل ریاضی از برخورد صاعقه با هواپیما ساختند. آنها متوجه شدند با شارژ هواپیما احتمال برخورد صاعقه  کمتر می شود. اکنون آنها مشغول بررسی قابلیت های اجرایی این ایده هستند.


١٠:٢٤ - 1396/12/22    /    شماره : ٣٢٧٤٥    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir