پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > آیا هواپیما هم پنچر می شود؟


  چاپ        ارسال به دوست

آیا هواپیما هم پنچر می شود؟

پاسخ این سوال که آیا هواپیما پنچر می شود، منفی است. زیرا لاستيك هواپيما توپر نيست. بلكه tube less هست و مانند لاستيك‌های خودرو با نیتروژن باد می شود. لاستيك‌های هواپيما هم كم باد می شود و هم اينكه مي تركد.
لاستیک هواپیما از لحاظ ساختار و تکنیک ساخت با لاستیک خودرو بکلی متفاوت است اما برای آن هم شرایطی مانند لاستیک خودرو اعم از بالانس کردن برای جلوگیری از لرزش و لاستیک سایی که معرف متعادل نبودن فشار بر لاستیک، تورم و … حاکم است. در حین تاکسی کردن هواپیما بروی باند به ازای سرعت‌های بیشتر و مسافت بیشتر حرارت بصورت فوق العاده ای بالا میرود و این خود باعث افزایش فشار در لاستیک می شود به ازای هر 5 درجه سانتیگراد یک درصد بر فشار داخل لاستیک افزوده می شود. بروی شیرهای پرکردن باد لاستیک فیوزهایی تعبیه شده که در درجه خاصی فعال شده و برای جلوگیری از انفجار، باد لاستیک را خارج می کنند انفجار لاستیک نه تنها باعث از بین رفتن و غیر قابل استفاده شدن آن می شود بلکه به خود هواپیما هم آسیب می زند در تست فشار برای پر کردن لاستیک از آب استفاده می شود تا این فشار انفجار گرفته شود.

بروی لاستیک علاوه بر lot number ،load rating سال ساخت و اطلاعات دیگری آورده شده اند شرکت‌های بزرگی در دنیا اعم از Michelin و دانلوپ و Goodyear لاستیک هواپیما تولید می کنند.

منبع: ایرلاین پرس


١٢:١١ - 1397/01/27    /    شماره : ٣٣٤٥١    /    تعداد نمایش : ١٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir