پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > به‌روز رسانی نقشه جامع علمی با استفاده از نظرات نخبگان


  چاپ        ارسال به دوست

به‌روز رسانی نقشه جامع علمی با استفاده از نظرات نخبگان

به گزارش ایسنا، دکتر منصور کبگانیان با بیان این‌که در یکصد و یازدهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گزارش رصد و پایش پیشرفت‌های علمی برخی کشورهای منطقه ارائه شد، افزود: هدف از این کار، ارائه اطلاعات به‌روز از فعالیت‌های علمی کشورهای رقیب در منطقه، به سیاستگذاران و دست‌اندرکاران علم و فناوری کشور است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد گزارش وضعیت آماری اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز گفت: با توجه به نگرانی‌های پیش آمده در این زمینه، اعضای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بر روی این موضوع تمرکز کرده‌اند و گزارش‌های متعدد در این زمینه با استفاده از سایر داده‌ها راستی آزمایی می‌شود. به همین منظور چند دستگاه موظف شده‌اند تا آمار خود را در این زمینه ارائه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبییر ادامه داد: نکته مهم دیگری که در این زمینه مورد توجه ستاد است، اشتغال فارغ التحصیلان در رشته تخصصی خودشان است. در گزارش ارائه‌شده توسط مرکز آمار ایران اشاره شد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال 1396 نوزده درصد بوده است.

وی افزود: البته ما حدس می‌زنیم رقم واقعی بیشتر از این است، چون کارشناسان مرکز آمار ایران، اشتغال حتی برای یک ساعت در هفته را نشانه شاغل بودن فرد می‌دانند که به نظر می‌رسد این معیار دقیق نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه آزاد اسلامی هم درجلسات آینده گزارش خود را ارائه خواهند کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع بازنگری در نقشه جامع علمی کشور گفت: در سال 1389 نقشه جامع علمی کشور تصویب و ابلاغ شد که این سند در آن زمان با توجه اطلاعات آن روز تدوین شده بود و مولفه‌هایی مانند رقبای علمی، آینده نگاری علم و فناوری و ... امروز تغییر کرده است و این موضوع نیز در خود متن نقشه جامع علمی کشور مورد اشاره قرار گرفته است.

کبگانیان ادامه داد: البته این کار از چند سال پیش در خود ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور آغاز شده بود و امسال نیز رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» نیز این موضوع را مورد تاکید قرار دادند.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: ایشان مکررا هم از خود نقشه جامع علمی کشور و هم از نحوه اجرای آن بارها ابراز رضایت فرموده‌اند و این نکته مایه خرسندی ماست.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این‌که گزارش نحوه تکمیل شاخص‌ها و به‌روز رسانی آن‌ها در جلسه ستاد نقشه جامع علمی ارائه شد، ادامه داد: برای تدوین سند چند نگاه با رویکردهای متفاوت مد نظر بوده و اعضاء با توجه به تحریم‌های دشمنان، مقاوم‌سازی اقتصاد کشور از طریق دانش‌بنیان کردن آن را مورد تاکید قرار دادند.

کبگانیان گفت: در جلسه ستاد در نظر گرفتن بودجه مناسب برای اجرای نقشه جامع علمی کشور و نظارت دستگاه‌های ناظر بر روند اجرای نقشه جامع علمی کشور هم مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: حتما همه نخبگان علمی و اقتصادی و صنعتی کشور در این به روزرسانی به ما کمک خواهند کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آسیب اصلی در این زمینه اقتصاد علم و فناوری است.


١٤:٠٣ - 1397/08/23    /    شماره : ٣٩٦٠٥    /    تعداد نمایش : ٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir